Kde brát FLOW a nekrást


V dnešním rychlém světě, kde se pořád něco děje, je velmi náročné dokopat se ke kreativní práci. Všude samé jednání, informace, podněty k přemýšlení… 

POVINNOSTI A PAK ZÁBAVA

Když jsme byli malí, chtěli jsme stále něco tvořit, vyrábět, stavět… někteří u toho vydrželi i dlouhé hodiny, ale jakmile jsme začali chodit do školy, začali nás učit přemýšlet, pamatovat si nudná fakta, stále přijímat nové informace… najednou na kreativní práci už nebyl čas.

Připravovali nás na život úspěšných inženýrů, magistrů a doktorů, kteří budou po zbytek života budovat kariéru a vydělávat peníze, aby se měli všichni dobře. Hraní, tvoření, zpívání a další kreativní aktivity, které jsme v mateřské škole měli tak rádi, se najednou zařadili mezi „vedlejší“ předměty. A kdo se chtěl i přesto nějaké z kreativních činností věnovat, musel ve volném čase – po vyučování, po tom, co si splnil úkoly do školy.

KONEC KREATIVITY

A mnozí to v pubertě také vzdali, protože po tom, co si splnili své povinnosti, už chtěli raději trávit čas s kamarády a na dojíždění na kroužek už prostě nezbýval čas. Ti, co je ve tvořivosti podporovali rodiče, kteří chtěli mít ze svého potomka umělce a promíjeli jim slabší známky z hlavních předmětů, byli spíše světlou výjimkou.

Ostatní provázela životem už jen tvrdá dřina, zásobování hlav množstvím informací a veledůležitých dat. Povinnosti, morálka a řád byly na denním pořádku. Nebyla chvilka klidu. A to byl začátek konce.

KREATIVNÍ PRÁCE, TO JE DŘINA

V dnešní době se raději účastníme dvouhodinového jednání manažerů, než bychom se pustili do tvorby článku do firemního blogu, a vymluvíme se, že na takové nesmysly, jakými je psaní článků, tvorba grafiky na sociální sítě nebo návrh nového webu, už prostě nezbývá čas. A prezentaci na obchodní jednání? Tu raději zadáme asistence na poslední chvíli.

JDE TO, KDYŽ SE CHCE

Říkáte si, proč byste se k tomu měli nutit, když to může udělat někdo za vás, a to ještě za zlomek ceny vaší hodinovky? Třeba proto, že to, co uděláte sami, bude podle vašich představ. Nebudete muset někomu vyčítat, že vám svým výtvorem zrovna nepadl do noty. A nejen to.

Kreativa, která vychází z vás, bude taky odrážet vaši osobnost. A o to v dnešní konkurenční době přeci jde. Všichni se chtějí odlišit, přijít s myšlenkou, které bude jedinečná a současně bude korespondovat s osobností, která za firmou stojí. A kvůli tomu už přeci stojí za to najít si své FLOW a pustit se do práce.

Mnozí podnikatelé stále plánují nové projekty, chtějí realizovat své myšlenky, inovovat, ale většina z nich ztroskotá nad tím, že nejsou schopni si najít klid. Dát myšlenky na papír je pro ně nepřekonatelný problém. Kolik již mohlo vzniknout úžasných projektů, kdyby ti idealisti byli schopní se dát do klidu. Není to škoda?

KDE TO SVÉ FLOW HLEDAT

Opusťte své výmluvy a dejte se do klidu. Cíleně si naplánujte dostatečně dlouhou dobu, kdy vás nebude nikdo rušit, nebude vás potom čekat náročná schůzka nebo vyřizování rodinných povinností. Prostě zapomeňte na všechny starosti, vypněte telefon, pusťte si příjemnou hudbu, uvařte si dobrý čaj nebo kávu a pusťte se do toho. Někdo raději tvoří večer, kdy všichni spí, někdo si raději přivstane ráno. Na to každý přijde časem, jak mu to nejlépe vyhovuje.

Zapomeňte na názory dospělých, kteří vám tvrdili, že si máte plnit nejdříve své povinnosti a pak si můžete dovolit zábavu. Budete-li kreativní práci brát jako povinnost, nikdy ze sebe nedostanete tolik jako, když si své tvoření začnete užívat. Probuďte to dítě, které jste už dávno někam zavřeli, a pusťte ho ven!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář

KONTAKTUJTE MĚ

TĚŠÍM SE NA SPOLUPRÁCI
Odeslat