Jak na projekt domu s pracovnou


Pozemky ve městech jsou stále méně dostupné. Staví se proto i ve vzdálenějších lokalitách. Tam je ale nutné více řešit dopravu do zaměstnání a škol. To často obnáší mít dvě auta a počítat s časem na dojíždění. V daných podmínkách se nabízí jako ideální řešení home office. S možností práce z domu je ale vhodné počítat už při samotném projektování nemovitosti. Jak tedy přemýšlet nad projektem, aby se vám v novém domě dobře žilo a pracovalo zároveň?

Kam umístit pracovnu

Díky připojení k internetu můžete dělat z domu mnohá povolání. Tak proč si to nezařídit tak, aby to fungovalo i pro vás? Někdy to třeba není úplně možné, ale je fajn, když můžete mít ideální podmínky. Každý potřebuje jiné, individuální. Jaké okolnosti je tedy dobré zohlednit?

Klienti, kolegové – co vás živí?

Potřebujete se osobně setkávat s klienty? Plánujete porady s kolegy, organizujete workshopy, nebo vám stačí k práci počítač a internet? Při projektování pracovny berte v potaz všechny činnosti, které vás živí a které plánujete dělat.

Zařízení, vybavení – s čím pracujete?

Jste módní návrhářka a toužíte po prostorném ateliéru s dostatkem světla? Nebo je vaším povoláním fotografování a potřebujete temnou místnost? Zohledněte své potřeby při výběru polohy místnosti, abyste měli ideální podmínky pro svou práci.

Světlo, šero – kdy pracujete?

Každý má jiný pracovní režim. Někdo se potřebujete při práci hluboce soustředit a rád pracuje v noci. Jste-li kreativní, třeba se vám nejlépe pracuje u východu slunce. Ať děláte cokoliv, zamyslete se, v jaké části dne a za jakého světla se vám nejlépe pracuje, tvoří, přemýšlí… V místnosti, která bude mít světlo pro vás ideální, vám půjde práce lépe od ruky. 

Jak si zajistit soukromí

Při plánování pracovny je důležité si také uvědomit, jak to u vás v rodině chodí. Máte dvě děti, které jsou od osmi do dvou ve škole, a manžela, který odjede v šest a vrací se pozdě večer? Nebo takového, který pracuje v dílně u domu, a děti ještě nechodí ani do školky?

Někdy se může zdát, že práce z domu je skvělým řešením, jak skloubit práci a rodinu, opak může být bohužel pravdou. Zanedbáte-li projekt svého domu už od základu, bude vám to jen komplikovat práci. Věnujte proto pozornost tomu, jak funguje vaše rodina.

Pokud máte celý den doma klid na práci, můžete mít pracovnu klidně vedle obýváku. V případě, že máte malé děti, které v době, kdy pracujete, hlídá partner nebo chůva, musíte pracovnu umístit nejlépe do patra, kde vás děti zas tak snadno nevypátrají, a současně za protihlukové dveře, aby vás při práci nerušil hluk.

Jak udělat vhodný kompromis

Je super, když si můžete od základu navrhnout dům podle vlastních potřeb, ale někdy není možné si moc vybírat a je potřeba udělat kompromis. Máte-li k dispozici malý pozemek a dům bude patrový, pracovní kout umístěte například do ložnice v patře. V takovém případě je praktické předělit prostor stěnou s celoskleněnými dveřmi kvůli prosvětlení temnější části místnosti, oddělení pracovní a spací zóny a zajištění ticha.

Jako další alternativa pracovny se nabízí jídelna. Ta je často projektována ve spojení s obývací a kuchyňskou částí domu. V případě, že plánujete home office, je vhodnější umístit jídelnu do samostatné místnosti s velkými posuvnými nebo dvoukřídlými dveřmi, aby byl zajištěn klid pro práci a současně umožněno praktické servírování při rodinném setkání.

Díky internetu je možné bydlet v domě a současně dělat práci, která vás baví bez zdlouhavého dojíždění. Využijte toho a nedělejete zbytečné kompromisy. Nechte si postavit dům, aby se vám v něm dobře pracovalo a užívejte si rodinu i venkov plnými doušky!

Pracovna s dvermi prum

Jak na projekt domu s pracovnou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj fotografií: www.prum.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář

KONTAKTUJTE MĚ,

TĚŠÍM SE NA SPOLUPRÁCI
Odeslat