Jak skloubit práci a rodinu


Jak skloubit práci a rodinu

Práce na volné noze vypadá jako ideální řešení, jak skloubit práci a rodinu. Někdy tomu tak je, každý má jiné startovací podmínky. Ovšem první dojem může i klamat. Někdo zapojí babičky nebo najme chůvu a uklízečku. Takoví freelanceři to mají o poznání jednodušší. Co když to štěstí nemáte a jste na všechno sami?

Nenechte si všechno líbit

Možná vám blízcí tvrdí: „Jsi přece doma, můžeš pracovat, kdy chceš.“ Ať na vás naléhají jakkoliv, ve většině případech se najde alternativní řešení, jak jejich potřebám vyhovět.

Udělejte si rozvrh hodin

Může se zdát zbytečné něco plánovat, neboť klienti mění termíny ze dne na den, děti zkomplikují celodenní program rychlostí blesku a celá rodina počítá s tím, že máte kdykoliv čas. Je přece snadné dojet nakoupit, vyzvednout léky nebo zajít na poštu. Vždyť pracovat můžete klidně v noci… Ať o podnikání uvažujete, protože potřebujete skloubit práci s rodinou, nebo na volné noze už jste a nedaří se vám povinnosti sladit, udělejte si rozvrh hodin.

Vytvořte si vhodné podmínky

Chcete pracovat z domova, současně si vydělat dostatek peněz a uspokojit potřeby rodiny i ty vlastní? Připravte si zadní vrátka! Začněte seznamem událostí, které vám nejčastěji narušují rozvrh.

Vyzvednout nemocné dítě ze školy, dojít na poštu, na úřad, k účetní, do lékárny, nakoupit prarodičům… Následně si ke každé události napište alternativní možnost. Ze školy může vyzvednout partner, nákup se dá vyřešit přes internet, na úřady, poštu a podobné povinnosti si necháte v rozvrhu volné hodiny… Přestože některé povinnosti nejsou pravidelné, je lepší s nimi v rozvrhu předem počítat. Když vše bude probíhat bez komplikací, získáte alespoň čas na vlastní regeneraci. Naopak bez dobrého plánování vás může časem potkat vyčerpání nebo pocit vyhoření, kdy raději podnikání vzdáte.

Myslete také na to, aby vás při práci doma nikdo nerušil. Je fajn, když přijde rodina domu dřív, ale vaše povinnosti nepočkají, termíny je potřeba dodržovat. Pokud se vám dlouhodobě nedaří pracovat efektivně, zapřemýšlejte, zda by bylo možné upravit vaši domácnost tak, abyste získali vlastní pracovnu. Někdy není nutné ani velkých stavebních úprav a díky proskleným stěnám nebo dveřím je možné využít i tmavší prostor. Okolí tak dáte najevo, že nyní pracujete a chcete mít klid.

Pokud se vám nedaří dlouhodobě sladit práci a rodinu, ještě neházejte své podnikání do žita. Společně sestavíme rozvrh, který vám pomůže pracovat efektivně. Odměnou vám bude rodinná pohoda a více času na odpočinek.

Brzy se dočtete, jak jsem tvořila svůj rozvrh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář

KONTAKTUJTE MĚ,

TĚŠÍM SE NA SPOLUPRÁCI
Odeslat