Jak si udržet FLOW


FLOW neboli kreativní mysl je věčné téma všech kreativců, kteří tvoří za peníze. Traduje se, že mnozí slavní umělci byli dokonce závislí. Ať už jde o herce, malíře nebo spisovatele, věčné hledání flow bylo pro mnohé zničující. Jak ke svému FLOW přistupovat rozumně, když jde o peníze?

RELAX NEBO PRÁCE

Něco jiného je tvořit ve volném čase, abychom se odreagovali a přišli na jiné myšlenky, protože nás to baví, a něco jiného je tvořit pro peníze…

Stala-li se vám kreativní práce zdrojem každodenní obživy, mnozí racionálně smýšlející spoluobčané na vás možná ještě donedávna koukali jako na naivky,  vyvrhely společnosti nebo lenochy, co nechtějí chodit do „normálního“ zaměstnání. Přitom je ale tvořivých lidí všude tolik potřeba.

Monotónní době, kdy si nikdo nemohl vybírat, zda si koupí šampón v růžovém nebo modrém obalu, odzvonilo před čtvrt stoletím. Konkurence je ve všech oborech veliká. Vyhrává jen ten, co si dokáže vydobýt své místo na slunci. A přitažlivá kreativa je hlavním z trumfů.

KREATIVA NA OBJEDNÁVKU ANO NEBO NE

Toť celoživotní téma každého kreativce freelancera. Dělat si vše podle toho, jak se to líbí autorovi, nebo se raději snažit napasovat svou tvůrčí práci na poptávku? Pracovat pro peníze nebo pro radost? Na tyto otázky si musí zodpovědět svědomitě každý kreativec, který se chce svým koníčkem začít opravdu živit.

Příběhy idealistů, kteří skončili v korporátu na nějaké nudné pozici, slýchám každou chvíli. Z kreativce, který nemá na chleba, se jednou opravdu stane blázen nebo alkoholik. Pokud nemáte pro svůj kreativní business finanční zázemí, raději tvořte dále jako své hobby.

Budete-li hledat flow s myšlenkou na peníze, bude opravdovým zázrakem, že se vám to bez pomoci bude dlouhodobě dařit. Než si vytvoříte kvalitní portfolio a získáte doporučení, bude pro vás řešením vzít občas nějakou zakázku, která se vám třeba nehodí do potfolia, ale bude dobře zaplacená.

Flow A VY

Máte-li jasno ve své finanční situaci, je čas začít myslet na sebe. K tomu, aby naše mysl byla otevřená originálním nápadům, je důležité být maximálně v pohodě. Nejste-li si jisti v tom, co vás do pohody dostává (kromě omamných látek), je načase na to zaměřit pozornost.

To, zda máte ten den zrovna náladu tvořit a jde vám kreativní práce jako po másle, neovlivňuje pouze dostatek spánku. Někdo má flow přirozeně na rozdávání, někdo si ho musí vypěstovat. Neklesejte na mysli, jde to, chce to jen pochopit svůj osobní biorytmus.

Flow a cyklus

Práci s osobním flow bychom mohli přirovnat ke čtyřem fázím ženského cyklu, jak se můžete dočíst v knize Cyklická žena. Jednoduše řečeno, bez regenerace brzy vyhoříte. Cyklus, ve kterém se střídá kreativní práce s pohybovou aktivitou, psychickou aktivitou a vědomou relaxací je cestou. Každému ale vyhovuje jiný způsob aktivity. Psychickou pohodu a současně kreativní mysl ovlivňuje i stravování. I v tomto případě platí „jste to, co jíte“.

Chcete-li si tedy svou kreativní mysl udržet svěží a přicházet stále s novými nápady, věnujte pozornost sami sobě a tomu, co vám dělá skutečně dobře. Budete-li mít rádi sami sebe a současně pečovat o svou psychickou a fyzickou pohodu, o své nápady se nemusíte bát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář

KONTAKTUJTE MĚ

TĚŠÍM SE NA SPOLUPRÁCI
Odeslat