Vždy uklizeno, žádný problém


Rozptyluje vás nepořádek v domácnosti od práce, ale nemáte v úmyslu trávit úklidem každou volnou chvíli? Chodí k vám často hosté a nechcete se stydět za to, že nemáte uklizeno? Zařizujte interiér tak, aby pro vás pořádek byl samozřejmostí.

Budete-li myslet na jednoduchost údržby už při zařizování domácnosti, v budoucnu vám to může ušetřit mnoho času i peněz.

PODLAHA, OKNA, DVEŘE

Ať vybíráte podlahu do obýváku nebo jídelny, dejte přednost odstínu, na kterém nebudou vidět drobky od pohoštění pro hosty nebo všude ležící vlasy.  Dejte pozor také na to, aby se podlaha dala snadno vyčistit i od rozlitého červeného vína a mastných skvrn. Na velkoplošné koberce raději hned zapomeňte. Doplňkové koberce volte z pratelného materiálu.

Podlahu a obklady v koupelně vybírejte raději takové struktury a barvy, kde hosté přehlédnou i nějaký ten vlásek a nebudou na ni zřetelné ani fleky vodního kamene, když jednou zapomenete uklidit.

Spousty práce si ušetříte i vynechání těžkých závěsů a všemožných záclon, ve kterých se pouze usazuje prach a zadržují různé pachy. Optimálním řešením v „bezúklidové“ domácnosti mohou být například vertikální žaluzie.

STOLY, STOLKY, KNIHOVNY A POLIČKY

Nechcete-li se obávat, že si hosté sáhnou, při obdivování upomínkových předmětů z vašich cest, i do vrstvy prachu, ukládejte drobnosti přitahující prach raději za sklo. Nejlépe si takové drobnosti pořizujte v omezeném množství.

Velké knihovny v pracovně působí sice důvěryhodným dojmem, ovšem lapače prachu jsou to zaručené. Věřte, že ani dvířka knihovny např. z mléčného skla na důvěryhodnosti vaší sbírce neuberou.

Chcete-li se vyvarovat otrockému stírání prachu a leštění otisků prstů na stolech a stolcích, vyhněte se výběru nábytku skleněného nebo s povrchem ve vysokém lesku.

ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK

Výběru materiálu, kterým bude potažen váš sedací nábytek, byste měli primárně věnovat pozornost, máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky. Kvalita potahových materiálů je čím dál tím lepší, ovšem nevěřte každé reklamě.

To, že z potahu lze vyčistit propisovací tužka, neznamená, že po čištění fleku od kávy vám nezůstane flek. Jako vhodné řešení se mohou zdát koženkové nebo kožené sedací soupravy, ale ani takové řešení není pro každého. Koženka je málokomu příjemná na omak a kůže by se nemusela vyplatit, je-li v domácnosti mazlíček s drápky.

Řešením může být i potahový materiál tkané struktury ve vhodném odstínu. Například na šedém melíru objeví  flíček jedině velký šťoural. A když už se nějaká ta nehoda přihodí, je fajn mít v zásobě kvalitní první pomoc.

UKLIZENO V KUCHYNI

Kuchyně je téma pro každého, věnuje-li se vaření každý den či méně často. Při výběru materiálů i odstínů namáhaných povrchů, je dobré zvážit mnoho faktorů. To, co vypadá na první dojem krásně, nemusí být pro kuchaře zrovna moc praktické pro udržení čistoty.

Plochy, na kterých je vždy vidět každá nečistota, zapomenete-li pečlivě uklidit, jsou primárně: pracovní plocha, obkladová deska (hlavně okolo varné desky), dvířka spodních skříněk, úchytky dvířek, dřez a baterie… Tyto plochy je optimální volit v odstínech a strukturách, na kterých není vidět každý otisk prstů nebo cákanec nebo pozůstatek vodního kamene.

Vhodné je dát při výběru pozor i na odolnost otěru všech materiálů. Bez ostrých předmětů se v kuchyni neobejdete a konkrétně opravy lakovaných dvířek se nemusí zrovna vyplatit. I malý šrám může pokazit celý dojem z krásné kuchyně a taková oprava není levná záležitost.

Budete-li mít úklid domácnosti hotový raz dva, třeba vás začne i bavit. Každou takovou očistu domácnosti můžete brát i jako malou terapii, při které si uděláte jasno ve svých myšlenkách.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář

KONTAKTUJTE MĚ

TĚŠÍM SE NA SPOLUPRÁCI
Odeslat