Co mě naučilo podnikání


Co si pamatuji, nikdo v rodině nepodnikal. Od dětství se můj život odvíjel celkem běžně. Jen mé sny se nebraly moc vážně. Když jsem přinesla domů časopis  o bydlení, bylo mi řečeno, ať se tím moc nekochám, že na to nemáme. Časem jsem se s tím smířila.

Když se mi narodil syn, začala jsem ale vnímat, že nechci dělat kompromisy. Zasloužím si život podle vlastních představ. Ty byly jasné a návrat do zaměstnání po mateřské do nich moc nezapadal. Uvažovala jsem tedy o podnikání.

Protože jsem o tom moc nevěděla, mé první kroky mířily ke knihám, kurzům a workshopům. Od té doby utekla pěkná řádka let a já si uvědomuji, jak moc mě podnikání naučilo.

Cílovka, persona, osobnost

Na prvním kurzu o marketingu, jsem zjistila, že každý máme jiné hodnoty. Možná se to zdá jasné, ale mě to nikdy nenapadlo. Vždy bylo pro mě nepochopitelné, proč se někdo rozčiluje kvůli nepodstatným detailům nebo se trápí věcmi, které nejsou důležité, ale neřešila jsem to.

Až během podnikání jsem zjistila, že v lidech jsou zásadní rozdíly. V té souvislosti jsem si také uvědomila, že věnovat pozornost popisu persony před tvorbou textů na web nebo příspěvků na sociální sítě je důležité. Jinak bychom mohli tvořit obsah, co osloví nás samotné, ale vůbec ne zákazníky dané značky.

Čas, peníze, štěstí

Během podnikání jsem přišla na to, co mě baví. Ale trvalo, než jsem si uvědomila, kolik stojí hodina mé práce a čemu chci věnovat čas. 

Hodnoty, mise, vize

Díky podnikání jsem zjistila, že snění není jen pro blázny. Uvědomila jsem si, že mít vizi je důležité. Kdykoliv mám těžší období, moje vize mě žene dál. A když se mi můj cíl zdá příliš vzdálený, vracím se k důvodům, proč to  dělám, co je mým posláním.

Cesta k vizi může mít mnoho odboček, ale když mám svou misi, mám větší šance na úspěch. Současně je fajn mít jasno v hodnotách. Tomu, že je důležité mít vždy na paměti své hodnoty, jsem se naučila také až v podnikání. Často jsem byla nerozhodná. Od té doby, kdy jsem si ujasnila, co je pro mě opravdu důležité, se rozhoduji s větším nadhledem. Hodnoty jsou pro mě má vlastní pravidla, podle kterých chci žít.

Chcete se také realizovat a jít za svým snem? Nebuďte na to sami, využijte konzultací.