Jak na projekt domu s pracovnou


V době internetu je možné bydlet na venkově a pracovat z domu. Přečtěte si, jak na projekt domu s pracovnou, aby se vám v něm dobře žilo.

Pozemky ve městech nejsou dostupné pro každého. Ovšem s bydlením na venkově souvisí také často nutnost více cestovat za prací. Jako alternativa se nabízí home office. S možností práce z domu je ale vhodné počítat už při projektování nemovitosti. Jak tedy přemýšlet nad projektem, aby se v novém domě dobře žilo a pracovalo zároveň?

Klienti, kolegové

Potřebujete se osobně setkávat s klienty? Plánujete porady s kolegy, organizujete workshopy, nebo vám stačí k práci počítač a internet? Při projektování pracovny berte v potaz všechny činnosti, které vás živí a které plánujete dělat.

Zařízení, vybavení

Jste módní návrhářka a toužíte po prostorném ateliéru s dostatkem světla? Nebo je vaším povoláním fotografování a potřebujete ateliér? Zohledněte své potřeby a  naplánujte prostor tak, abyste měli ideální podmínky pro svou práci.

Světlo, šero

Každý má jiný pracovní režim. Někdo se potřebujete soustředit a rád pracuje v noci. Jiní pracují raději u východu slunce. Ať děláte cokoliv, zamyslete se, v jaké části dne a za jakého světla se vám nejlépe pracuje, tvoří, přemýšlí… V místnosti, která bude mít ideální světlo, vám půjde práce lépe od ruky. 

Soukromí

Při plánování pracovny je důležité si uvědomit, jak to u vás chodí. Máte dvě děti, které jsou od osmi do dvou ve škole a manžela, který odjede v šest a vrací se večer? Nebo takového, který pracuje v dílně u domu a děti ještě nechodí do školky?

Někdy se může zdát, že práce z domu je skvělým řešením, jak sladit práci a rodinu, opak může být pravdou. Věnujte proto pozornost tomu, jak funguje vaše rodina.

Máte-li přes den doma klid, můžete mít pracovnu vedle obýváku. V případě, že máte malé děti, které hlídá partner nebo chůva, dejte pracovnu do patra. Děti vás nevypátrají tak snadno a protihlukové dveře zajistí, aby vás nerušil hluk.

Jak udělat vhodný kompromis

Je super, když si můžete od základu navrhnout dům podle vlastních potřeb, ale někdy není možné si moc vybírat a je potřeba udělat kompromis. Máte-li k dispozici malý pozemek a dům bude patrový, pracovní kout umístěte například do ložnice v patře. V takovém případě je praktické předělit prostor stěnou s celoskleněnými dveřmi kvůli prosvětlení temnější části místnosti, oddělení pracovní a spací zóny a zajištění ticha.

Jako další alternativa pracovny se nabízí jídelna. Ta je často projektována ve spojení s obývací a kuchyňskou částí domu. V případě, že plánujete home office, je vhodnější umístit jídelnu do samostatné místnosti s velkými posuvnými nebo dvoukřídlými dveřmi, aby byl zajištěn klid pro práci.

Díky internetu je dnes snadnější bydlet v domě a současně dělat práci, která vás baví bez zdlouhavého dojíždění. Využijte toho. Nechte si postavit dům, aby se vám v něm dobře pracovalo a užívejte rodinu i venkov plnými doušky!

Pracovna s dvermi prum

Jak na projekt domu s pracovnou

Zdroj fotografií: www.prum.cz