Jak skloubit práci a rodinu


Pracovat „na volné noze“ působí jako ideální možnost, jak sladit práci a rodinu. Ovšem první dojem může klamat. Každý má jiné podmínky. Jak na to, když máte plno povinností?

Nenechte si všechno líbit

Možná vám blízcí říkají: „Jsi doma, můžeš pracovat kdykoliv, teď zařiď tohle nebo tamto.“ Ať na vás naléhají jakkoliv, hledejte raději alternativní řešení, jak jejich potřebám vyhovět.

Udělejte si rozvrh hodin

Může se zdát zbytečné něco plánovat, neboť klienti mění termíny ze dne na den, děti zkomplikují celodenní program rychlostí blesku a celá rodina počítá s tím, že máte kdykoliv čas. Je přece snadné dojet nakoupit, vyzvednout léky nebo zajít na poštu. Vždyť pracovat můžete klidně v noci… Ať o podnikání uvažujete nebo na volné noze už jste a nedaří se vám povinnosti sladit, udělejte si rozvrh hodin a trvejte na něm.

Vytvořte si vhodné podmínky

Chcete pracovat z domu a vydělat si? Připravte si zadní vrátka! Vytvořte seznamem událostí, které vám nejčastěji narušují rozvrh.

Vyzvednout nemocné dítě ze školy, dojít na poštu, na úřad, k účetní, do lékárny, nakoupit prarodičům… Ke každé z činností si připravte alternativní řešení.

Ze školy může vyzvednout partner, nákup se dá vyřešit cestou, na pochůzky si nechte volný den v diáři…

Přestože některé povinnosti nejsou pravidelné, je lepší s nimi počítat. Když vše proběhne bez komplikací, získáte čas na sebe. Naopak bez dobrého plánování vás může čekat vyčerpání.

Myslete také na to, aby vás při práci nikdo nerušil. Je fajn, když přijde rodina domu dřív, ale vaše povinnosti nepočkají, termíny se musí dodržovat. Pokud se vám dlouhodobě nedaří pracovat efektivně, zapřemýšlejte, zda by bylo možné upravit bydlení tak, abyste získali vlastní pracovnu. Okolí tak dáte najevo, že nyní pracujete a chcete mít klid. Chystáte se stavět dům? Myslete na to předem.

Pokud se vám nedaří sladit práci a rodinu, nevzdávejte to. Společně sestavíme plán, který vám pomůže pracovat efektivně. Odměnou vám bude rodinná pohoda a více času na odpočinek.