Jak ustát zamrzlé okolí v začátcích podnikání


Seberealizace, pocit svobody, osobního naplnění… Pro některé samozřejmost, pro jiné roky trápení, přemýšlení a úvah. Nápad na skvělý projekt nosí v hlavě kde kdo, někteří si ho uchovávají v „šuplíku“ i roky, protože stále nemají pocit, že je vhodná doba začít. O to hůř, když v okolí nikdo nepodniká a rodina je spíše skeptická. Jak tedy ustát zamrzlé okolí, když vaše touha po podnikání sílí?

ZAČNĚTE ČÍST

Že vás čtení nikdy nebavilo a vaše knihovna čítá pouhých pár kousků? Nezoufejte a začněte postupně. Není nutné přečíst knihu týdně. Zkuste si ale naplánovat čas, kdy se četbě budete věnovat. Abyste získali odvahu s podnikáním začít, jsou vhodné například příběhy osobností, které vás inspirují, nebo různé tituly z nakladatelství Melvil. V jejich e-shopu můžete vybírat postupně podle toho, jaké informace potřebujete aktuálně doplnit. Až překonáte počáteční nedůvěru v knihy, zjistíte, o co jste celou dobu přicházeli. A když vás čtení chytne a budete hltat jeden titul za druhým, můžete zkusit využít knihovny a následně si koupit jen ty knihy, které chcete mít doma.

POSLOUCHEJTE

Pro jedince, které nebaví číst nebo chtějí využít čas při jiných aktivitách, jsou super audioknihy. Osobně raději knihy čtu, protože mají své kouzlo, ale i poslech má své výhody. Pokud si oblíbíte sluchátka na uších, inspirovat vás mohou také podcasty, kterých najdete na internetu už také mnoho. Další možností pro nečtenáře jsou záznamy z přednášek, které jsou na YouTube nebo rozhovory z cyklu Jak podnikají profesionálové, kde se podnikatelé často zmiňují o svých začátcích.

SETKÁVEJTE SE

Chápu, že čas je drahý a je potřeba s ním rozumně nakládat, ale osobně se mi setkání s jinými podnikateli vždy vyplatilo. To, že ve vašem okolí nikdo nepodniká nebo zrovna ne v oboru, do kterého se chcete pustit, neznamená, že na to musíte být sami. Je mnoho podnikatelů, kteří se rádi podělí o své zkušenosti, ať u kafe nebo na nějakém networkingovém setkání. Sami vědí, jaké to bylo v začátcích a jistě budou chápat i vaši nejistotu. Naskytne-li se vám možnost takového setkání, neváhejte ji využít. Případně si vyhledejte různá networkingová setkání ve vašem okolí, kde se s podnikateli můžete potkat. Často je organizují coworkingová centra, sdružení podnikatelů, kluby či asociace.

Sama jsem se toho musela mnoho naučit. Vím, že začátky nemusí být  jednoduché. Ráda vám předám své zkušenosti při konzultaci, napište mi a domluvte si termín.