Jak získat zakázky díky networkingu


Začínáte a potřebujete nové klienty nebo podnikáte už nějaký čas a chcete nové zakázky? Přečtěte si, jak získat zákazníky díky networkingu.

Když jsem začala podnikat, díky networkingu se mi podařilo získat docela rychle první zakázky. Netvrdím, že je networking pro každého. Určitě mají výhodu ti, co mají rádi společnost, ale myslím, že se z velké části dá naučit.

Sama jsem nebyla příliš odvážná. Před každou takovou akcí jsem byla dost nervózní. Už od časného rána jsem myslela na to, co si vezmu na sebe a co tam o sobě budu říkat.

Jak nepokazit první dojem si přečtěte zde

Co je networking

Lenka Rož Schánová, autorka knihy NETWORKING, ho popisuje jako způsob získávání kontaktů a jejich aplikaci při vytváření obchodních příležitostí. Jeho náplní je seznamování lidí, kteří si mohou být vzájemně nápomocní, udržování dlouhodobých kontaktů a budování vlastní obchodní sítě.

Networking živě

Moje zkušenosti s networkingem

Z počátku nebyl můj záměr ani tak sofistikovaný. Prostě jsem začala chodit na různé akce, kde jsem mohla potkat podnikatele, ze kterých by se mohli stát moji klienti.

Na první takovou akci mě vzala kamarádka a kolegyně Jana Šmerdová. Na začátku jsem ani nevěděla, co od toho mám čekat. Šlo o snídani s přednáškou a networkingem organizovanou Jihočeskou hospodářskou komorou. 

Doporučuji předem si udělat jasno v tom, co o sobě budete říkat. Na představení bývá obvykle jen krátký čas. 

Postupně jsem chodila na další podobné akce, které se v té době v Českých Budějovicích konaly. Organizovalo je například Coworkingové centrum, asociace podnikatelek a manažerek, JCI Czech Republic nebo Business for Breakfast.

Všechna setkání probíhala přibližně stejně. Začínalo se představením účastníků, pokračovalo se odbornou přednáškou, následovala diskuse a pokračovala volná zábava a příležitost k seznamování nebo k prohlubování vztahů mezi účastníky.

Další ze skvělých příležitostí k networkingu byly přestávky na různých workshopech, konferencích nebo setkání lidí z oboru (např. Čtvrtkon), které jsem v té době často navštěvovala.

Díky tomu, že jsem spolupracovala s týmem webařů, dostala jsem se do WordPress komunity, která organizuje konference nebo setkání u piva, tam bylo vždy mnoho příležitostí k seznámení. Když jsem žila v Praze, chodila jsem také na akce, které byly v pracovně Ženy s.r.o. v Karlíně.

Networking on-line

Když jsem pronikla do tajů sociálních sítí a zjistila jsem, že se dají využívat i k networkingu, využívala jsem je. Stále jsem však měla raději živá setkání. Až nyní, co bydlím mimo město, se více seznamuji a buduji si vztahy na sítích.

Vylaďte si svou „on-line vizitku“

V první řadě bych vám doporučila vyladit si svou „on-line vizitku” a také značku.

Ať už máte web nebo e-shop a jste si vědomi nějakých nedostatků, dejte vše do pořádku. Také vylaďte své profily na sociálních sítích, ať působí identicky, a především, ať jsou aktuální.

Máte ze sítí strach? Pokud nechcete, aby ostatní viděli fotky vaší rodiny, nastavte si soukromí.

Pokud ho ještě nemáte, vytvořte si profil na LinkedInu. Je to takový on-line životopis. Své klienty tam můžete požádat o reference, které pak všichni uvidí.

Několik dalších tipů najdete v tomto článku.

Buďte vidět a slyšet

Využijte oborových skupin na Facebooku a LinkedInu a zapojte se do diskuzí. Své komentáře můžete vkládat také pod příspěvky na sociálních sítích. Především si vyberte sociální sítě, které vás budou bavit, ať se k tomu nemusíte nutit. Někomu sedí LinkedIn, někdo má raději Facebook či Instagram.

Zvou vás do podcastů, nebo s vámi chtějí udělat rozhovor do magazínu? Překonejte strach a jděte do toho.

Buďte aktivní

Možná vám to z počátku přijde nepřirozené, možná neradi děláte při seznamování první krok… Až zjistíte, že můžete díky tomu poznat hodně fajn lidí, jistě svůj ostych překonáte. A protože mnozí čekají, až udělá první krok druhá strana, vaši aktivitu bezpochyby ocení.
Pochvalte, vyjádřete obdiv, přidejte svůj názor, reagujte na ankety… způsobů je více.

Skvělé tipy, jak budovat vztahy, najdete také v knize Jak získat přátele a působit na lidi. 

Zaujal vás networking a chcete se dozvědět víc o tom, jak ho využít k získání nových klientů nebo zakázek? Napište mi na info@hankamikolasova.cz a domluvte si konzultaci v Českých Budějovicích nebo v Praze. 

Zdroj fotografie: fotobanka Pixabay, autor fotografie jplenio