
Práce z domova působí jako ideální řešení toho, jak sladit práci a rodinu. První dojem může ovšem klamat.
Už je to mnoho let, co byl syn malej a často nemocnej. Dobře si však pamatuji, jak těžké bylo sladit práci s péčí o syna. I z toho důvodu jsem začala pracovat jako freelancerka, když mu byly 4 roky.
Myslela jsem si, že když budu „na volné noze“, bude to jednodušší. Ale nebylo to až tak snadné.
Další pořádnou lekci jsem dostala, když byly v roce 2020 a 2021 zavřené školy. To bylo velmi náročné období. Také jsem se díky němu ale hodně naučila.
Ať máte děti malé a často nemocné nebo vás ovlivňuje současná situace, mám pro vás několik tipů, jak zvládat práci s dětmi doma.
Počítejte s tím předem
Mysleli jste si, že když nezvládnete práci během dne, uděláte ji snadno večer nebo ráno, kdy děti spí? Možná vám blízcí říkají: „Jsi doma, můžeš pracovat kdykoliv.“
I já jsem si to myslela. Brzy jsem ale zjistila, že to není až tak snadné. Večer jsem byla unavená, práce mi nešla od ruky a ráno se mi nechtělo z postele.
Ať na vás ostatní naléhají jakkoliv, hledejte raději alternativní řešení.
Jak tedy zvládat práci, když jsou děti často doma?
Udělejte si rozvrh hodin
Může se zdát zbytečné něco plánovat, neboť klienti mění termíny ze dne na den, děti zkomplikují celodenní program rychlostí blesku a celá rodina počítá s tím, že jste doma.
Nedaří se vám povinnosti sladit? Udělejte si rozvrh hodin a trvejte na něm. Jedině tak budete mít přehled.
Neberte si práce tolik
Když všechno běží, jak má, proč si nevzít práci na 100 % času… A to je první velká chyba. Víte-li, že jsou děti často doma, nechte si volnou kapacitu, i když je vše zrovna běží, jak má.
Díky tomu vás tolik nezaskočí, když budou děti pár dnů doma, nebo s nimi budete muset k lékaři. Když se tak nestane, můžete si dopřát volno pro sebe, číst si, nebo si pustit nějaký zajímavý podcast.
Vytvořte si alternativní plán
Chcete pracovat z domu a vydělat si? Připravte si zadní vrátka!
Domluvte se s partnerem nebo s tatínkem svých dětí, jak to budete řešit, když budou děti doma. Někdy to není až tak snadné. Přesto to zkuste.
A až budou děti zase fit, domluvte si hlídání, ať v klidu doženete práci a odpočinete si po náročném období.
Nenechávejte nic na poslední chvíli
Necháváte běžně nákupy na poslední chvíli a špinavé prádlo se vám často kupí v prádelním koši? Až budu děti doma, může vás to stresovat. Dělejte proto domácí práce včas.
Několik tipů, jak si uklízení usnadnit, si můžete přečíst zde.
Máte-li to kam dát, nakupte si do zásoby trvanlivé potraviny. Abyste to nemuseli řešit, až to bude nutné, pravidelně doplňujte do své domácí lékárničky léky, které často potřebujete.
Odpočívejte
Kde kdo dnes jede nadoraz. Dopoledne práce, odpoledne kroužky dětí, pak uvařit večeři a večer zase práce… Kdo má takové tempo, může bojovat s únavou prakticky permanentně. A co když do toho přijde nemoc vlastní, partnera, a pak ještě dětí… Kde pak tu energii brát… Proto odpočívejte pravidelně. Věnujte se sami sobě, dojděte si zaplavat, na procházku do přírody nebo do sauny. Dělejte prostě to, co máte rádi, po čem se cítíte dobře, co vám dodá energii.
V tomto článku najdete 5 tipů, jak regenerovat doma.
Zařiďte si vhodné pracovní podmínky
Myslete také na to, aby vás při práci nikdo nerušil. Je fajn, když hlídá tatínek, ale to vám ještě nemusí zajistit klid na práci. Vaše povinnosti nepočkají, termíny se musí dodržovat. Pokud se nedokážete soustředit, zvažte, zda by bylo možné mít vlastní pracovnu nebo choďte občas pracovat do coworkingu či kavárny.
Chystáte-li se teprve stavět dům? Myslete předem na to, že budete pracovat z domu.
Nedaří se vám ani tak zvládat práci včas? Omluvte se klientům. Pokud s vaší prací počítají, může to pro ně znamenat komplikaci. Věřím však, že když to budete řešit včas a komunikovat, dají vám ještě šanci.
Chcete komplikacím předejít? Domluvte si konzultaci. Ráda vám během ní předám více tipů a doporučení.
Zdroj fotografie: fotobanka Pixabay