Na co si dát pozor při zařizování obývacího pokoje (1.díl)


Přečtěte si, na co si dát pozor při zařizování obývacího pokoje s ohledem na životní styl členů domácnosti.

Už při samotném plánování stavby rodinného domu vyvstává mnoho otázek. Známí i kolegové se snaží radit, předávat vlastní zkušenosti. Vemte si z toho ponaučení, ale v první řadě si uvědomte, že co vyhovuje jiným, nemusí vyhovovat vám. Buďte nároční, zajímejte se o technologické novinky a nezapomeňte zohlednit váš životní styl. Přečtěte si, co vzít v úvahu a na co si dát pozor při zařizování obývacího pokoje.

Podlaha

Plovoucí podlaha, dlažba, dřevo, vinylová podlaha, korková podlaha, linoleum… nebo snad koberec? Při výběru podlahové krytiny byste měli myslet v první řadě na potřeby všech členů domácnosti. Přesto, že někdo má rád teplo od nohou, pro alergiky jsou koberce méně vhodné. V tom případě zvolte raději podlahové vytápění a vhodnou podlahovou krytinu.

Důležitým faktorem je i odolnost plochy proti oděru a snadné čištění, máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky. Přínosem bude i odstín, na kterém nebude vidět každé smítko. Dřevěná podlaha má sice své kouzlo, ale její odolnost není taková jako u dlažby. V dřevěném srubu bude ale vypadat stylově. Podlahové materiály se stále vyvíjí, ale ty prověřené zůstávají. Dávejte si proto pozor na novinky na trhu bez dobrých referencí.

Sedací souprava

V nabídce prodejců i výrobců je mnoho druhů sedacích souprav. Vybírat můžete ze širokého spektra barev, odstínů i materiálů. Je libo potahovou látku, kůži nebo koženku? Volit můžete rohovou sedačku nebo samostatnou pohovku s křesly, rozkládací a s úložným prostorem či bez těchto funkcí. Ale i zde byste měli brát ohledy na vaše potřeby.

Setkává se u vás celá rodina a máte hodně přátel? Dejte přednost sedačce s vyšším sedákem a pevnou zádovou opěrkou. Bude se z ní hostům lépe vstávat. Nebo na sedačce raději poleháváte při sledování televize? Vhod přijde široký otoman. I kombinace je možná. Chcete si na sedačce pohovět a současně zajistit hostům komfort? Oslovte výrobce, kteří dokáží nabídnout různé kombinace ve stejné potahové látce. Ať je tomu tak nebo tak, zvažte všechny způsoby, jak sedací soupravu užíváte, než zvolíte tu pravou.

Krb

Krb bývá při zařizování domu často velké téma pro celou rodinu. Někteří jsou jeho příznivci, někteří zase odpůrci. Jaké jsou tedy pro a proti? Sníte o tom, jak budete v zimních měsících relaxovat při pohledu na plápolající oheň v otevřeném krbu, ale vaše drahá polovička se děsí velké prašnosti? Kompromisem může být volba uzavřených krbových kamen s velkým prosklením. Přínosem pro celou domácnost bývá krb i v jarních či podzimních měsících, kdy je přes den ještě teplo, ale večer si potřebujete přitopit. Ideální pro tuto potřebu je krbová vložka s teplovodním výměníkem, který dokáže rozvést teplo do celé domácnosti.

Ať jsou vaše požadavky na funkčnost jakékoliv, zvažte i design celého interiéru, než si konkrétní krb vyberete. Klasické venkovské chalupě bude lépe slušet jiná krbová sestava než modernímu městskému domku.

Zdroj fotografie: www.centrumvytapeni.cz