Úklid jako terapie


Možnost pracovat z domu vám může kde kdo závidět. Ovšem ti, co tak dlouhodobě pracují, vědí, že to není jen procházka růžovým sadem. Je-li náplní práce kreativita, o to je to psychicky náročnější. Potřebujete stále novou inspiraci a nápady, ale kde je brát, když sedíte doma mezi čtyřmi stěnami, že? Jednou z možností je začít sportovat, ale co když na to nezbývá čas? V tom případě využijte úklid jako terapii.

Ranní rozcvička

Jít každé ráno do fitka může být časově náročné a na běh nemusí být vždy vhodné počasí. Využijte proto úklid jako ranní rocvičku. Můžete začít hned po snídani. Uklidit ze stolu, dát nádobí do myčky, vyluxovat pod stolem a v kuchyni, zalít květiny… K tomu si pusťte svižnou hudbu, protáhněte se několika cviky a odreagujete se raz dva. Pokračovat můžete do ložnice, ustlat postele a pořádně vyvětrat. Čerstvý ranní vzduch vás také příjemně osvěží. S čistou hlavou vám půjde práce snadněji od ruky, ať děláte cokoliv.

Dopolední pauza

Sedíte u počítače celé hodiny a pak vás bolí záda? Udělejte si pauzu, když domyje myčka, kterou jste po snídani zapli. Vyndáte nádobí a při té příležitosti si můžete dát malou svačinku. Zabere to jen chvilku, ale vy se protáhnete a doplníte energii. Současně dejte prádlo do pračky, která vás následně upozorní na další pauzu, kdy bude potřeba vyndat prádlo a pověsit ho.

Čas na oběd

Ať máte hlad nebo ne, na oběd nezapomenete díky doprané pračce. Naobědvejte se, pověste prádlo, protáhněte se… Máte-li zahradu nebo balkon, pověste prádlo ven, kde se protáhnete a současně načerpáte energii ze sluníčka, když zrovna počasí přeje.
Relax před spaním

Večerní relax

Po celodením sezení u počítače se vám možná hůře usíná. Hlavou se honí myšlenky a nedaří se vypnout. Nepracujte proto před spaním. A na uvolnění myšlenek můžete večer vyžehlit prádlo u pěkného filmu, uklidit koupelnu nebo utřít prach. U takové pohodové činnosti vypnete hlavu a film vám pomůže přijít na jiné myšlenky. Pak pořádně vyvětrejte a hurá do peřin.

Restart

Cítíte únavu, nic vás nebaví a chybí vám inspirace? Nechte všechno být, vypněte hlavu a začněte následující den velkým úklidem. Při vytírání a luxování si utřídíte myšlenky a když to vyladíte pozitivní hudbou, nikdo vás nezastaví. Ještě umít okna nebo převléct postele a získáte nový vítr do plachet.

Vždy není nutné makat ve fitku, abyste se odregovali. Budete-li brát úklid jako terapii, už se nemusíte vymlouvat, že na to nemáte čas a současně máte možnost, jak si vyčistit hlavu a přijít na nové myšlenky během celého dne.