Vždy uklizeno, žádný problém


Rozptyluje vás nepořádek v domácnosti od práce, ale nechcete pořád uklízet? Zařizujte interiér tak, aby vás uklízení nezdržovalo. Několik tipů najdete v článku.

Při praci z domova je někdy složité zachovat klid při pohledu na nepořádek a neodbíhat od pracovních povinností. Rozptyluje vás nepořádek od práce, ale nechcete úklidem trávit všechen svůj volný čas? Často hostíte rodinu a přátele?

Myslete na údržbu domácnosti už při samotném zařizování. V budoucnu to oceníte vy a následně i celá vaše rodina, protože na ni budete mít více času.

Přečtěte si několik mých tipů. Poradím vám, na co byste měli myslet při zařizování domácnosti, aby pro vás už nebyl takový problém mít vždy uklizeno.

PODLAHA, OKNA, DVEŘE

Ať vybíráte podlahu do obýváku nebo jídelny, dejte přednost odstínu, na kterém nebude hned vidět prach a smetí. Také myslete na to, aby se vybraný povch snadno čistil.

Rozlitá limonáda nebo víno umí udělat pěknou paseku. Na velkoplošné koberce raději zapomeňte. Malé koberce volte z pratelného materiálu. Obklady a dlažby vybírejte takové, na kterých hosté snadněji přehlédnou vlasy, když nestihnete uklidit. Spousty práce si ušetříte i vynecháním těžkých závěsů a všemožných záclon, ve kterých se usazuje prach. Optimálním řešením pro „bezúklidovou“ domácnost mohou být například vertikální žaluzie.

STOLY A POLIČKY

Bojíte se, že si hosté sáhnou do vrstvy prachu a vyděsí se pohledem na osahaný stůl? Máte velké knihovny a spousty drobností? Ale rádi byste se vyvarovali otrockému utírání a leštění? Ukládejte drobnosti i knihy do skříněk a vyhněte se skleněnému nábytku i povrchům ve vysokém lesku.

ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK

Výběru potahu sedacího nábytku byste měli primárně věnovat pozornost, máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky. Nabídka kvalitních materiálů je čím dál větší, ale důležité je si uvědomit hlavní požadavky.

Každý materiál má své pro i proti. To, že dokážete vyčistit z potahu malůvky od propisky, nemusí znamenat, že po rozlité kávě vám nezůstane flek. Jako možné řešení se nabízí koženkové nebo kožené sedací soupravy, ale ani ty nejsou pro každého. Kůže by se nemusela vyplatit, je-li v domácnosti mazlíček s drápky. Řešením může být i potahový materiál tkaný ve vhodném odstínu. Například na šedém melíru objeví flíček jedině šťoural. A když už se nějaká ta nehoda přihodí, je dobré mít v zásobě kvalitní čistič.

UKLIZENO V KUCHYNI

Plochy, na kterých je vidět nečistota, jsou primárně obklady, dvířka spodních skříněk, pracovní plocha, úchytky, dřez a baterie. Ty je optimální volit v barvách a materiálech, na kterých není vidět každý otisk prstů nebo flek. Při výběru materiálů je důležité zvážit mnoho faktorů.

To, co vypadá na první dojem krásně, nemusí být praktické. Vhodné je dát při výběru pozor i na odolnost oděru materiálů. Bez ostrých předmětů se v kuchyni neobejdete a opravy se nemusí zrovna vyplatit. I malý šrám může pokazit celý dojem z krásné kuchyně.

Budete-li mít úklid domácnosti hotový raz dva, třeba vás začne i bavit. 

TIP! Očistu domácnosti můžete brát i jako terapii.

Zdroj fotografie: fotobanka Pixabay