6 tipů, jak pracovat s informacemi


Stále se vzdělávám a sleduji trendy, ale mám několik kolegů, kteří na vzdělávání rezignovali. Jak tedy pracovat s informacemi, abyste byli v obraze a současně nebyli zahlcení? Mám pro vás 6 tipů.

Vzdělávat se a sledovat trendy mě vyloženě baví. Ráda čtu knihy. Poslouchám audioknihy nebo podcasty. Sleduji přednášky nebo rozhovory na internetu. Trávím čas na různých sociálních sítích. Dříve jsem chodila na workshopy a konference.

Ale mám kolem sebe několik kolegů, kteří na vzdělávání úplně rezignovali. Mají pocit, že jsou zahlceni. Už nechtějí přijímat nic nového. Přitom sami moc dobře vědí, že s takovým přístupem jim brzy ujede vlak.

Jak tedy pracovat s informacemi, abyste byli v obraze a současně jste nebyli zahlcení? Mám pro vás 6 tipů.

Udělejte si jasno v tom, jaké informace aktuálně potřebujete

V každé životní fázi jsou pro nás důležité jiné informace. Stejně tak každá profese si vyžaduje své. Když jsem začala uvažovat o podnikání, hledala jsem informace, jak získat klienty. Když jsem měla prvních pár klientů, zaměřila jsem se na vzdělávání v oblasti on-line marketingu. V té době pro mě bylo důležité zvyšovat svou kvalifikaci, abych mohla klientům předávat hodnotné informace.

Udělejte si i vy nejdříve jasno v tom, jaké informace jsou pro vás v současné životní situaci důležité.

Máte rozjeté podnikání, plno práce, ale cítíte se vyčerpaně? Hledejte informace o tom, jak si lépe zorganizovat práci a zavádět nové návyky do života, abyste měli více času na odpočinek. Na toto téma je skvělá například kniha Atomové návyky. (Na mém blogu si můžete přečíst článek o tom, v čem mi pomohla tato kniha.) Pracujete v oboru, který se rychle vyvíjí? Zajímejte se o novinky ve svém oboru.

Čas – najděte správnou míru

Internet je plný informací a knihkupectví nabízí množství zajímavých knih. Není těžké získat pocit zahlcení, když jsou informace tak dostupné. Nemůžeme si zrovna číst? Můžeme poslouchat audioknihu. Když nejsou konference, je možné si pustit přednášku na internetu.

Informace můžeme přijímat během cesty na schůzku, vzdělávat se při procházce v přírodě. Stačí nám k tomu telefon, který máme stále při ruce.

Jak tedy najít správnou míru, abychom se necítili zahlcení, a přitom byli stále v obraze?

Nastavte si časové intervaly, během kterých se budete věnovat vzdělávání nebo sledování trendů. Rozplánujte si to tak, abyste se v tom cítili dobře. Nemusíte přečíst každou knihu z vašeho oblíbeného nakladatelství, když zrovna vyjde.

Vyhraďte si také dny nebo alespoň hodiny bez sociálních sítí. Naordinujte si občas internetový detox.

Vyberte si zdroje informací

Vybrat si vhodné zdroje informací je někdy umění. Sociální sítě nám stále zobrazují nějaké články, které bychom si měli přečíst. Přátelé sdílí právě přečtené knihy. Všude jsou samé reklamy na webináře a vzdělávací programy. Kdo by odolal.

Pokud nechcete mít pocit zahlcení, jasně se rozhodněte, odkud budete informace získávat a kde budete sledovat novinky. Rozhodně se nenechte rozptylovat reklamou.

Vytvořte si plán

Sama jsem měla mnohokrát pocit zahlcení. Protože se ráda vzdělávám, sleduji novinky a trendy, několikrát jsem neuhlídala správnou míru.

Četla jsem si články, na které jsem zrovna narazila na sociálních sítích, v tu chvíli, mezi prací. U snídaně i u oběda jsem sledovala sociální sítě. Večer jsem četla knihy a cestou na schůzky poslouchala podcasty.

Máte pocit, že jste vzdělávání propadli? Chcete předejít přeinformovanosti?

Potom, co si uděláte jasno, jaké informace potřebujete, najdete správnou míru a vyberete vhodné zdroje, vytvořet si plán.

Jak to dělám já

Já poslouchám především podcasty a audioknihy během pravidelných poledních procházek. Články a přednášky si nechávám na víkend. Sledování sociálních sítí jsem omezila. Na knihy jsem si vyhradila páteční odpoledne.

Dejte si to do diáře

Dokud jsem neměla v diáři, jakým informacím se budu věnovat a s jakých zdrojů budu čerpat i s konkrétním termínem, nebylo to ono.

I přesto, že jsem věděla, v čem se chci zdokonalit, měla jsem vybrané zdroje i plán, tak než jsem v to měla černé na bílém, nedržela jsem se toho.

Někdy jsem vynechala kvůli povinnostem, pak mi to zas chybělo. Čtením jsem pak strávila dlouhé hodiny.

Od té doby, co mám vzdělávání zapsané v diáři, beru ho se stejnou důležitostí jako schůzky s klienty. Plánuji si ho proto měsíc předem.