Kdy se vracím ke knize Pozitivní leader a proč


Kniha Pozitivní leader mě přitahovala hned, jak jsem ji objevila. Doposud se k ní často vracím. Přečtěte si, kdy a proč se k ní vracím.

Knihu pozitivní leader mám ve své knihovně už pár let. Přitahovala mě jako magnet. Jakmile jsem ji objevila, musela jsem ji mít. Přesto, že jsem v té době nebyla na pozici leadera, měla jsem pocit, že si ji musím přečíst.

Nejdříve jsem ji přečetla celou. Je vcelku obsáhlá a nabitá praktickými radami. Některé stránky jsem musela číst znovu, abych pochopila. Doposud se k této knize často vracím. V článku jsem se rozepsala o tom, kdy se ke knize vracím a proč.

Když jsem na rozcestí

Baví mě spousta věcí. Mám mnoho zájmů a nejraději bych dělala všechno, co mě baví. Asi i proto jsem několikrát byla na rozcestí.

Je to skoro deset let, co jsem začala podnikat jako freelancerka, marketingová specialistka. Svou práci jsem měla ráda, přesto jsem několikrát upravila své služby a přístup k práci.

Vždy, když jsem byla na pochybách, zda mi má práce dává ještě smysl, vzala jsem do ruky knihu Pozitivní leader. Přečetla jsem si několik kapitol a vypracovala jsem odpovědi na otázky z knihy. Tím jsem si ujasnila svůj směr. 

Například:

Když jsem začínala podnikat, starala jsem se firmám o sociální sítě. Připravovala jsem grafiku a psala texty k příspěvkům. Později jsem se začala více zabývat texty. Zajímal mě obsahový marketing komplexně. Začala jsem tedy psát texty na webové stránky a blogové články.

Samotná tvorba mě bavila, ale uvědomila jsem si, že mluvit na schůzkách s klienty o rozvoji podnikání mě baví mnohem víc. Někdy jsem si s klienty na úvodní schůzce povídala i hodiny, čas letěl jako voda. Kladla jsem jim takové otázky, které je vedly k zamyšlení. Předávala jsem jim hodnotné informace, a oni to oceňovali.

Díky knize jsem si uvědomila, že mám na to talent. Proto jsem přidala mezi své služby konzultace a školení. 

Když klesá můj pracovní výkon

Protože jsem v počátcích svého podnikání neměla od koho se to učit, plánovala jsem si svou práci metodou pokus omyl a hledala rady v knihách a na internetu.

Někdy jsem pracovala celé dny, abych měla domluvenou práci co nejdříve hotovou. Jindy se mi do práce vůbec nechtělo. Byla jsem schopna něco tvořit maximálně dvě hodiny denně. Pak jsem byla naštvaná sama na sebe a celý den jsem měla špatnou náladu. Přepadal mě pocit zmaru.

Díky knize jsem se naučila lépe plánovat svou práci i další aktivity. Protože jsem potřebovala sladit mnoho aktivit, zkoušela jsem různé modely a hledala takový, který mi bude vyhovovat nejlépe.

Když se necítím dobře

Také jsem se díky knize více zamyslela nad svým životním stylem. Přehodnotila jsem svůj přístup ke stravě, pohybu a spánku. Do budoucna chci ještě zapracovat na svém pracovním prostředí dle rad z knihy.

Nyní se mi stává jen zřídka, že bych byla úplně vyčerpaná a ráno neměla chuť do práce. 

Už to vypovídá o tom, že kniha není jen pro leadery ve smyslu ředitelů firem, vedoucích pracovníků nebo manažerů, kteří vedou svůj tým.

Každý z nás může být leaderem svého života, a proto je tato kniha opravdu pro každého.