Jak pracovat s informacemi


Vzdělávat se a sledovat trendy mě baví. Ráda čtu knihy. Poslouchám audioknihy a podcasty. Také vím, jak snadné je se informacemi zahltit. Jak tedy pracovat s informacemi, abyste byli v obraze a současně nebyli zahlceni? Mám pro vás několik tipů.

Vzdělávat se a sledovat trendy mě baví. Ráda čtu knihy. Poslouchám audioknihy, podcasty nebo sleduji přednášky na internetu. Když můžu, chodím na workshopy a konference. Ale také vím, jak je snadné se informacemi zahltit.

Jak pracovat s informacemi, abyste byli v obraze a současně nebyli zahlceni? Mám pro vás několik tipů.

Jaké informace potřebujete

V každé životní fázi jsou pro nás důležité jiné informace. Stejně tak každá profese si vyžaduje své. Když jsem začala uvažovat o podnikání, hledala jsem informace, jak získat klienty. Když jsem měla prvních pár klientů, začala jsem se vzdělávat ve svém oboru. V té době pro mě bylo důležité zvyšovat svou kvalifikaci, abych mohla klientům předávat hodnotné informace.

MŮJ TIP!

Udělejte si i vy nejdříve jasno v tom, jaké informace jsou pro vás aktuálně důležité.

Příklad:

Máte rozjeté podnikání, plno práce, ale cítíte se vyčerpaně? Hledejte informace o tom, jak si lépe zorganizovat práci a zavádět nové návyky do života, abyste měli více času na odpočinek. Na toto téma je skvělá například kniha Atomové návyky. (Na mém blogu si můžete přečíst článek o tom, v čem tato kniha pomohla mně.) Pracujete v oboru, který se rychle vyvíjí? Zajímejte se o novinky ve svém oboru.

Najděte správnou míru

Internet je plný informací a knihkupectví nabízí množství zajímavých knih. Není těžké získat pocit zahlcení, když jsou informace tak dostupné. Nemůžeme si zrovna číst? Můžeme poslouchat audioknihu. Když nejsou konference, je možné si pustit přednášku na internetu atd.

Informace můžeme přijímat během cesty na schůzku, vzdělávat se při procházce v přírodě. Stačí nám k tomu telefon, který máme stále při ruce.

MŮJ TIP!

Nastavte si časové intervaly, během kterých se budete věnovat vzdělávání nebo sledování trendů. Rozplánujte si to tak, abyste se v tom cítili dobře. Nemusíte přečíst každou knihu z vašeho oblíbeného nakladatelství, když zrovna vyjde.

Vyhraďte si také dny nebo alespoň hodiny bez sociálních sítí. Naordinujte si občas pauzu od informací.

Vyberte si zdroje informací

Vybrat si vhodné zdroje informací je někdy umění. Sociální sítě nám stále zobrazují nějaké články, které bychom si měli přečíst. Přátelé sdílí právě přečtené knihy. Všude jsou samé reklamy na webináře a vzdělávací programy. Kdo by odolal.

MŮJ TIP!

Pokud nechcete mít pocit zahlcení, jasně se rozhodněte, odkud budete informace získávat a kde budete sledovat novinky.

Moje zkušenost

Sama jsem měla mnohokrát pocit zahlcení. Protože se ráda vzdělávám, neuhlídala jsem správnou míru. Četla jsem si články mezi prací i u snídaně. U oběda jsem sledovala sociální sítě. Večer jsem četla knihy a cestou na schůzky poslouchala podcasty. Teď si na to dávám větší pozor.